sobota, maja 06, 2006

Dupe... o co chodzi?

MuOnline Poradnik - Dupe? O co chodzi? [autor - jasny]Wstęp


Na globalnym serwerze muonline były swego czasu bugi, które do tej pory wzbudzają wiele emocji. Bugami, które wzbudziły niewątpliwie najwięcej emocji była tak zwana Dupe Era oraz Zen Bug.

Dupe Era


Miała miejsce mniej więcej w połowie roku 2004. Ja miałem wtedy około 20-30 lvla więc o jej początkach wiem bardziej z opowiadań, niż z własnych doświadczeń. Otóż okazało się, że istnieje możliwość skopiowania posiadanych itemów.

Ludzie dupowali wszystko... od chaosów, blessów do najmocniejszych setów w grze. Można chyba śmiało powiedzieć, że 99% itemów +11 bez lucka teraz, to dalej pozostałość po dupe erze. Prawie wszystkie sety exc brass ( czyli najmocniejszy set dla DK na tamten okres), są zdupowane. Jeśli nie kupowałeś nigdy exc brassa to pewnie nawet nie wiesz, że wszystkie itemy z seta exc brass mają zazwyczaj te same opcje ( buty +dr, pants+dd, armor +hp itd)... są ich setki a może nawet tysiące. Ile jeweli zostało zdupowanych nikt chyba nie jest w stanie policzyć.

Na początku roku 2006 miała miejsce nagonka na ludzi organizowana przez łosi z Webzen - Clean Up. Webzen straszył multizenów, że wszystkie itemy zdupowane zninką... natomiast jeśli zgłosi się przykładowo używanie seta exc brass max to zostanie on zamieniony na brass max nie exc.... Itemy nie exc +11+16 zostały zmienianie na +8+12 itd. Cały clean up okazał się wielką ściemą... ceny na rynku spadły drastycznie w dół, ludzie reportowali swoje sety... a efekt był taki, że bodajże wszystkie sety nie zgłoszone do Webzen nie zniknęły.

Zen BugZen Bug miał miejsce po wprowadzeniu patcha z nowymi mapami (tarkan, icarus) w okolicach czerwca anno domini 2006... nie jestem dokładnie pewien daty ( jak ktoś pamięta to niech mnie poprawi ). Polegał na tym, że jeśli miałeś maksymalną ilość zens na postaci, to mogłeś oporowo kupować itemki w store, a zeny nie będą ubywały. Ja oczywiście przegapiłem zen bug, bo akurat te 2 tygodnie nie grałem w mu. Za to nieomieszkałem się dorobić 4 mld zens po zenbugu sprzedając chaosy za 99m. :)


Wpływ bugów na psychikę frajerów.


Ja osobiście nie mam oporów przed chodzeniem w zdupowanym secie vine +11+16 ( 2 itemki z luck ;) ).... Wszystkie te ułatwienia traktuję jako test graczy na znalezienie się w nowych sytuacjach. Oczywiście sam nigdy nie dupowałem czegokolwiek i tego nie pochwalam, ale zarabianie na handlu zdupowanymi itemami (które maja ceny zbliżone do normalnych), czy też ich używanie nie przeszkadza mi w niczym. Ta gra bez handlu nie ma żadnego sensu, bo nie jesteś w stanie się dorobić seta z dropu... to jest bank.

Ludzie, a raczej frajerzy, którzy korzystanie dobrodziejstw z ów bugów uważali poniżej ich godności, chodzą teraz w setach drg +7+12 na skrzydłach (lub bez bo ich nie stać) i śmiesznie krzyczą w lorencji na bramach jak zobaczą jakiegoś DK z wingami second w exc brass maksie, własnie wracającego z wycieczki z Icarus. A niech sobie krzyczą ;)) Ja masochistą nie jestem - lubię grać :) Jaki jest powód tego atakowania "duperów" (samo określenie jest śmieszne, bo 99% osób używających tych itemów nie dupowało)? Zazdrość... tak... to boli ;)

Są ludzie, którzy uważają trade za zło... ale takich ludzi nawet nie będę komentował.

1 Comments:

Blogger Mateusz said...

No bardzo ciekawa historia, naprawdę podobało mi się.

6:07 PM  

Prześlij komentarz

<< Home